Transport leków - czym się wyróżnia i kto go wykonuje?

Transport leków – czym się wyróżnia i kto go wykonuje?

Nie da się zaprzeczyć, że leki to taki towar, który wymaga szczególnej troski i bardzo często producent wymaga stworzenia właściwych warunków do ich transportowania. Czasami może być tak, że nawet niewielka zmiana warunków transportu, temperatury czy wilgotności może doprowadzić do tego, że leki zostaną zniszczone a ich właściwości zaburzone. Dlatego transport powinien być realizowany przez firmy, które się w tym specjalizują i posiadają przystosowaną do tego flotę pojazdów.

Wymogi prawne dotyczące transportu leków

Podstawowa kwestia, którą trzeba mieć na uwadze to przepisy prawa, które odnoszą się do tego jak powinien przebiegać transport leków. Reguluje to prawo farmaceutyczne, które określa leki jako środki o specjalnym przeznaczeniu i szczególnej troski, dlatego w transporcie nie mogą być traktowane jako towary masowe. Wskazówki, które odnoszą się do transportu zakładają więc, że leki powinny być chronione przed:

  • warunkami zewnętrznymi,
  • zanieczyszczeniem,
  • uszkodzeniami mechanicznymi.

Każdy kto działa w ramach transportu leków musi wprowadzić zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej – GPD, które są jasnymi wskazówkami jak powinien taki transport wyglądać.

Jakie wskazówki GPD znajdujemy?

Przede wszystkim podstawowa kwestia to to, że transport powinien odbywać się tak, że w każdym etapie będzie możliwe identyfikowanie transportowanych produktów a także nadawcy i odbiorcy. Ładunek musi być zabezpieczony przed wspominanymi powyżej czynnikami, ale również nie może być ryzyka wzajemnego skażenia. Istotna będzie także ochrona przed kradzieżą.

Jednocześnie istotne będą także warunki przewozu. Trzeba mieć na uwadze temperatura, zbyt wysoka albo zbyt niska może wpływać negatywnie na leki. Poza tym istotne jest to, by uniknąć wahania temperatury i wahania wilgotności. Najczęściej zakłada się trzy grupy temperatury dla farmaceutyków i w tych zakresach w trakcie transportu temperatura powinna być zachowywana:

  • 25-15 stopni C,
  • 15-8 stopni C,
  • 8-2 stopnie C.

Szczególnie ten najniższy zakres temperatury jest wymagający i konieczna jest flota pojazdów, która pozwala na zachowanie takich właśnie temperatury. Warto mieć to na uwadze planując transport i wybierając firmę transportową. Ona zaś po wykonaniu usługi powinna również udokumentować, że transport miał miejsce w odpowiednich warunkach.

Komu zlecić realizację transportu leków?

Planując transport leków powinniśmy być świadomi, że jest to wymagające zadanie. Dlatego istotne będzie, by organizacja była zlecona firmom, które specjalizują się w takich przewozach. Liczyć się będzie doświadczenie, jak i też odpowiednia flota pojazdów, która pozwoli na stworzenie właściwych dla transportu leków warunków. Wszystkie te czynniki powinno się mieć na uwadze wybierając usługodawcę.

Profesjonalna firma transportowa posiada odpowiednie pojazdy wyposażone w systemy chłodzenia i utrzymywania poziomu wilgoci to gwarancja właściwych warunków dla transportu. Firma taka będzie również maiła warunki do tego, by potwierdzić, że przewóz był realizowany we właściwych warunkach i leki były dobrze zabezpieczone. Istotną kwestią będzie sprawna realizacja transportu, ale również gwarancja zachowania wysokiego poziomu prowadzonej działalności.

Trzeba być więc świadomym, że transport leków to zadanie wymagające, które wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich możliwości technicznych, tak by zachowane były warunki transportu odpowiadające wymogom. Warto więc decydować się na doświadczonych przewoźników, którzy we właściwy sposób zabezpieczą transportowane leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *